W poniedziałek w Renaissance Warsaw Airport w Warszawie odbyła się gala „Od transformacji do innowacji”, która zgromadziła liderów polskiej gospodarki, innowatorów, przedsiębiorców oraz przedstawicieli mediów i polityki.
Wydarzenie podsumowało 35 lat wolności gospodarczej w Polsce, ale też nagrodziło twórców innowacyjnych rozwiązań w różnych branżach.
Liderem Zrównoważonego Rozwoju została firma DS Smith Polska. Doceniono ją za ekologiczne rozwiązania w sektorze opakowań.
Zrównoważony rozwój przede wszystkim
„Wprost” – tuż po rozdaniu nagród – porozmawiał z Katarzyną Kalą-Kowalską, prezes zarządu DS Smith Polska.
Czy da się łączyć biznes i zrównoważony rozwój?
– Możemy a nawet musimy to robić. Dobre, wiodące firmy rynkowe działają w ten sposób od bardzo wielu lat. DS Smith od co najmniej dekady publikuje raporty zrównoważonego rozwoju dla swoich akcjonariuszy. W przyszłym – 2025 roku – wszystkie firmy będą musiały przedstawić raporty deklarujące elementy zrównoważonego rozwoju – zaznacza Katarzyna Kala-Kowalska.
Według pani prezes opakowanie pozostanie z nami i dziś, i w przyszłości.
– Na pewno będą to jednak opakowania inne. Firma DS Smith opracowuje nowe rozwiązania opakowaniowe, nie tylko w samych projektach, ale również materiałach. Współpracujemy z wieloma instytucjami naukowymi, aby znaleźć materiały łatwiejsze i tańsze w recyklingu. Jesteśmy również liderem w zastępowalności opakowań plastikowych materiałem papierowym oraz tekturą. Już ponad miliard plastikowych opakowań zastąpiliśmy rozwiązaniami z tektury falistej, z czego 150 milionów w Polsce – wymienia.
Środowisko to też nowatorskie rozwiązania.
– Dlatego jako DS Smith wprowadziliśmy matrycę do projektowania do gospodarki obiegu zamkniętego. Pozwala to nam na bliższą współpracę z naszymi partnerami, a także pomaga im stać się liderami zrównoważonego rozwoju.
Jak być bardziej eko?
Klienci nagrodzonej firmy są otwarci na zmiany dotyczące materiału opakowań i poszukiwanie nowych rozwiązań.
– Dla nich oznacza to nie tylko dbałość o środowisko, ale też zdecydowanie niższe koszty działalności – zauważa Katarzyna Kala-Kowalska.
Jak na co dzień możemy być bardziej eko w kwestii opakowań?
– Myślmy o tym, co kupujemy i gdzie kupujemy. Patrzmy na to, z jakiego surowca wykonane są opakowania i przestrzegajmy zasad recyklingu – puentuje nasza rozmówczyni.
Świętowanie polskich sukcesów
Galę „Od transformacji do innowacji” zakończyło wspólne zdjęcie laureatów. Następnie zgromadzeni goście wzięli udział w bankiecie. W kuluarach kontynuowano rozmowy o przyszłości polskiej gospodarki. Tegoroczne wydarzenie okazało się być wyjątkową okazją do świętowania polskich sukcesów.
Nagrodzeni i ich firmy wskazują polskiemu biznesowi drogę, którą warto podążać. Podkreślone zostało również działanie nie tylko na polskim, ale i zagranicznym rynku.
W gali, oprócz przedsiębiorców, wzięli udział także politycy. – Rozwija się rolnictwo, rozwija się przetwórstwo, dzięki temu rozwija się Polska. Wiele firm, które zaczynało jako „garażowe”, małe, rodzinne firmy, dzisiaj jest potentatami nie tylko na skalę ogólnopolską, ale skalę europejską, światową i to cieszy – mówi Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Czytaj też:
Oto 10 najbogatszych kobiet w Polsce. Bogacą się szybciej niż cała gospodarkaCzytaj też:
7 nowych polskich milionerek. To one zadebiutowały na liście najbogatszych