Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to nie tylko jeden z największych producentów cukru w Polsce i Europie, ale także dynamicznie rozwijająca się Grupa Kapitałowa, będąca przykładem harmonijnej współpracy i innowacyjnych rozwiązań. Grupa powstała w 2022 roku na bazie Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Proces ten miał na celu konsolidację różnych segmentów branży rolno-spożywczej, aby zwiększyć efektywność produkcji i dystrybucji oraz zapewnić stabilność cen żywności na krajowym rynku. Krajowa Grupa Spożywcza S.A. składa się z 8 cukrowni (7 w Polsce i jedną w Mołdawii) i 14 spółek zależnych, wiele z nich ma ponad 100-letnią tradycję. Wszystkie zatrudniają ponad 4,5 tys. pracowników, posiadających bogate doświadczenie zawodowe.
- Największą siłą Krajowej Grupy Spożywczej jest wielkość Grupy. Choć gdy mierzymy skalą obrotów, to nie jesteśmy najwięksi, są większe, także polskie firmy działające w tym sektorze. Na pewno wielkość Grupy i jej różnorodność działania to zdecydowanie nasza przewaga i unikalna sytuacja – mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A.
Spółki KGS S.A. działają w segmentach: cukrowym, nasienno-rolnym, skrobiowym, zbożowo-młynarskim i spożywczym. Dla zilustrowania wielkości Grupy Kapitałowej KGS S.A. warto przytoczyć kilka liczb:
- produkcja cukru: z roczną zdolnością produkcyjną przekraczającą 1 mln ton cukru.
- produkcja nasienna: obejmuje ponad 350 odmian nasion w blisko 60 gatunkach, co stanowi fundament dla polskiego rolnictwa.
- produkcja skrobi: roczna produkcja skrobi wynosi 60 tys. ton.
- sektor zbożowo-młynarski: Grupa produkuje 130 tys. ton zbóż oraz 132 tys. ton mąki i innych przemiałów zbóż rocznie.
- przetwórstwo spożywcze: produkcja obejmuje m.in. 82 mln litrów mleka rocznie.
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. dysponuje rozbudowaną infrastrukturą magazynową o łącznej powierzchni 1 769 000 ton, w tym 1 019 000 ton dla zbóż, z czego 70 proc. lokalizacji posiada dostęp do infrastruktury kolejowej.
Grupa zarządza również ponad 40 tys. ha gruntów rolnych, w tym 35 tys. ha gruntów ornych.
W roku obrotowym 2022/23 KGS osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 6 mld 446 mln złotych, a wynik netto wyniósł 665 mln złotych. Te imponujące wyniki finansowe świadczą o stabilności i efektywności operacyjnej Grupy.
Wiodącą marką Krajowej Grupy Spożywczej jest Polski Cukier. Inne silne i rozpoznawalne marki to m.in.: Młyny Stoisław, Trzemeszno, Danko, Pszczółka i Polskie Przetwory.
Segment cukrowy pozostaje filarem działalności Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Do spółki należy osiem cukrowni, w tym jedna w Mołdawii (Moldova Zahar) i siedem w naszym kraju: Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice. Wszystkie cukrownie KGS S.A. odpowiadają za znaczną część produkcji cukru w Polsce – ok. 40 procent.
Głównym celem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. jest stworzenie kompleksowego łańcucha dostaw od producenta do konsumenta (strategia "od pola do stołu", czyli od surowców rolnych po gotowe produkty na półkach sklepowych). Ma to zapewnić kontrolę nad każdym etapem produkcji, od surowca po finalny produkt, co eliminuje konieczność korzystania z pośredników.
Jednym z najważniejszych zadań dla Grupy Kapitałowej jest obecnie zacieśnianie współpracy pomiędzy poszczególnymi spółkami. Poprzez integrację różnych sektorów produkcji, KGS S.A. dąży do zwiększenia efektywności operacyjnej i redukcji kosztów, co ma bezpośrednio przekładać się na konkurencyjność polskich produktów spożywczych na rynkach krajowych i zagranicznych.
Dzięki synergii, spółki korzystają z zasobów całej Grupy Kapitałowej, co umożliwia efektywne zarządzanie zasobami i optymalizację procesów produkcyjnych. To z kolei przekłada się na wysoką jakość oferowanych produktów.
Misją Krajowej Grupy Spożywczej jest zapewnienie stabilności dostaw żywności oraz wspieranie rozwoju polskiego rolnictwa. Grupa angażuje się w działania mające na celu wspieranie rolników poprzez zapewnienie stabilnych warunków kontraktowych oraz uczciwych cen skupu. Dzięki temu rolnicy mogą skupić się na produkcji wysokiej jakości surowców, mając pewność, że ich praca zostanie odpowiednio wynagrodzona. KGS S.A. dąży również do stabilizacji cen żywności na rynku krajowym oraz do zwiększenia efektywności operacyjnej i konkurencyjności polskich produktów spożywczych. Dzięki temu KGS S.A. przyczynia się do wzrostu dochodów polskich rolników, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich w Polsce. Jednym z priorytetów KGS S.A. jest zapewnienie plantatorom możliwie najlepszych warunków skupu buraków cukrowych.
- Jako KGS S.A. jesteśmy największym producentem cukru w kraju, z ponad 40-proc. udziałem w rynku i niezależnie od tego, jak ten rynek jest uregulowany przepisami, to wypracowany przez nas model relacji z rolnikami jest siłą rzeczy adaptowany przez pozostałych uczestników rynku. Wszyscy oglądają się na największego – podkreśla Prezes Marek Zagórski.
Współpraca z około 15 tys. rolników i plantatorów jest kluczowym elementem strategii Grupy, zapewniającym wysoką jakość surowców i stabilność dostaw.
Współpraca ta ma kluczowe znaczenie w kontekście długoterminowego rozwoju polskiego rolnictwa i sektora spożywczego.
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. planuje znaczące inwestycje mające na celu modernizację infrastruktury oraz wdrożenie nowoczesnych technologii. Kluczowe elementy strategii to:
- budowa nowych linii produkcyjnych w cukrowniach, rozbudowa młynów oraz tworzenie centrów logistycznych, co ma na celu poprawę efektywności operacyjnej i zdolności produkcyjnych
- KGS S.A. kładzie duży nacisk na innowacje, które umożliwiają produkcję zdrowej, ekologicznej żywności. Inwestycje w nowoczesne technologie mają na celu spełnienie rosnących wymagań konsumentów dotyczących jakości i pochodzenia produktów spożywczych
- rozwijanie eksportu polskich produktów spożywczych na rynki zagraniczne jest ważnym elementem długoterminowego rozwoju KGS S.A.
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. stawia na zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko naturalne. W działaniach operacyjnych Grupa przywiązuje dużą wagę do minimalizowania negatywnego wpływu na otoczenie poprzez inwestycje w nowoczesne technologie produkcyjne, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii i surowców. Dążenie do maksymalizacji efektywności produkcji i racjonalnego zarządzania zasobami naturalnymi wpisuje się w strategię KGS która jest zgodna z polityką zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Grupa kładzie również duży nacisk na rozwój sektora badawczo-rozwojowego, współpracując z wiodącymi ośrodkami naukowymi w kraju.
Jak każda duża firma działająca na rynku spożywczym, Grupa Kapitałowa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. musi stawiać czoła wielu wyzwaniom. Jednym z kluczowych jest zmienność cen surowców rolnych, w szczególności cukru, na rynkach światowych. Wahania cen cukru mogą znacząco wpływać na rentowność produkcji, dlatego Grupa musi podejmować działania mające na celu minimalizację ryzyka związanego z wahaniami cen. Istotnym wyzwaniem pozostaje również konkurencja na rynku krajowym i międzynarodowym, która wymaga ciągłego doskonalenia oferty produktowej i podnoszenia jakości usług.
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. nieustannie się rozwija wkraczając w kolejne segmenty działalności. Celem Grupy jest dalsza dywersyfikacja oraz budowanie silnego holdingu spożywczego, który będzie w stanie sprostać wyzwaniom współczesnego rynku.Oddział Krajowej Grupy Spożywczej – Cukrownia Werbkowice w Werbkowicach